Díjlovaglás
Az idomítás – díjlovaglás – célja, hogy folyamatával harmonikusan fejlesszük a ló fizikumát és képességét. Eredményeképpen a ló nyugodtabbá, elengedetté, átengedőbbé és hajlékonyabbá válik ezzel párhuzamosan nő bizalma és figyelmessége, készségesebb és tökéletesebb megértést kialakítva lovasával.
Ez a sportág a lovassportnak egy igen magas követelményű válfaja. Itt a ló idomítottsága és engedelmességi készsége a fő szempont. Ez egyéni sport, vagyis a pályán egyszerre egy sportoló hajtja végre a verseny kategóriájának megfelelő szabályok szerint előirt feladatokat. A pálya ez esetben egy úgynevezett négyszög, amelynek egyes pontjain az ábécé egyes betűi vannak elhelyezve, ami arra szolgál, hogy a verseny programjában meghatározott feladatok kiinduló- illetve végpontjai legyenek. A versenyt bírói testület vezeti, felügyeli és pontozza a versenyt. Hibapontok nincsenek hanem a programban előirt feladatok végrehajtását 1-től 10-ig növekvő nagyságú pontokkal értékelik. Ezeknek a pontoknak a összesitése után alakul ki a végleges pontszám és a versenyzők sorrendje. A dijlovagló versenyeken a kötelező a dijlovagló számoknak megfelelő felszerelés és ruházat valamint lovas lóval való magatartása és bánásmódja.
Ez a sport a 15. és a 18. századi királyi udvarokban divatos magasiskolából alakult ki. A lépéselemek eredetileg a harc közbeni mozgások tanítását célozták, késõbb ezek kombinációjával alkottak olyan gyakorlatsorokat, melyek bemutatása számot adott a ló állóképességérõl, akciókészségérõl, engedelmességérõl, egyben lovasa felkészültségérõl és rátermettségérõl is. |
|
|